Gastroenterology-1

Gastroskopija

Što ćeš pročitati u sljedećem članku?

Saznali ste da morate obaviti gastroskopiju i zanima vas što je to? Kakav je postupak gastroskopije i koji su rizici. Detalji u nastavku

Opći pregled

Gastroskopija je postupak u kojem se tanka, savitljiva cijev zvana endoskop koristi za gledanje unutar usta, ždrijela, jednjaka, želuca i prvog dijela tankog crijeva – dvanaesnika. Ponekad se naziva i endoskopijom gornjeg dijela probavnog sustava. Gastroskop na jednom kraju ima svjetlo i kameru. Kamera šalje slike unutarnje strane vašeg jednjaka, želuca i dvanaesnika na monitor.

Zašto se gastroskopija može koristiti?

Gastroskopija se može koristiti za:

  • istraživanje problema poput poteškoća s gutanjem (disfagija) ili trajnih abdominalnih bolova (bolova u trbuhu),
  • dijagnosticiranje stanja poput čira na želucu ili gastroezofagealne refluksne bolesti (GORD),
  • liječenje stanja poput čireva koji krvare, začepljenja jednjaka, nekanceroznih izraslina (polipa) ili malih kanceroznih tumora.

Gastroskopija koja se koristi za provjeru simptoma ili potvrdu dijagnoze je poznata kao dijagnostička gastroskopija.

Gastroskopija koja se koristi za liječenje nekog poznatog stanja poznata je kao terapijska gastroskopija.

Postupak gastroskopije

Gastroskopija često traje manje od 15 minuta, iako može potrajati i duže ako se koristi za liječenje nekog stanja. Obično se provodi kao ambulantni postupak, što znači da nećete morati provesti noć u bolnici.

Prije postupka, grlo će vam biti utrnjeno pomoću lokalnog spreja za anesteziju. Ako želite, možete odabrati i sedativ ili anesteziju. To znači da ćete i dalje biti budni, ali ćete biti pospani i bit će vam smanjena svijest o tome što se događa. Liječnik koji provodi postupak smjestit će endoskop u stražnji dio usta i tražiti vas da progutate prvi dio cijevi. Zatim će se voditi niz vaš jednjak u trbuh. Postupak ne bi trebao biti bolan, ali ponekad može biti nelagodan ili neugodan.

Koji su rizici?

Gastroskopija je vrlo siguran postupak, ali kao i svi medicinski postupci nosi rizik od komplikacija. Moguće komplikacije koje se mogu pojaviti uključuju:

  • reakciju na sedativ, što može uzrokovati probleme s vašim disanjem, otkucajima srca i krvnim tlakom,
  • unutarnje krvarenje,
  • kidanje (perforacija) sluznice jednjaka, želuca ili dvanasetnika

Više o autoru članka

dr. sc. Božo Radić
dr. sc. Božo Radić

specijalist gastroenterolog

Dr. sc. Božo Radić je diplomirao na Medicinskom fakultetu, a doktorirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U KB Dubrava Zagreb je radio kao specijalist gastroenterologije, i bio je voditelj Službe za kontrolu kvalitete. Bavi se gastroenterologijom, prvenstveno endoskopijom donjeg i gornjeg probavnog sustava, uz poseban fokus na metode za prevenciju i liječenje raka debelog crijeva. Jedan je od pokretača  multidisciplinarnog tima KB Dubrava Zagreb za liječenje pacijenata oboljelih od raka debelog crijeva sa željom poboljšanja standarda liječenja ove bolesti u Hrvatskoj. Profesionalno surađuje s timom abdominalnih kirurga s ciljem povećanja broja minimalno invazivnih zahvata koristeći zajednički pristup endoskopskih i laparoskopskih tehnika kod operacija probavnog sustava.

Autor je i koautor pedesetak znanstvenih i stručnih publikacija koji su indeksirani u Current Contentsu, Medlineu i Scopusu te aktivno sudjeluje na domaćim i stranim kongresima, kao pozvani predavač i autor. Član je Hrvatskog gastroenterološkog društva.

Najnoviji članci

Rad gastroenterologije omogućuju

Informiraj svoje prijatelje na vrijeme