Opći pregled
Plinovi u vašem probavnom sustavu dio su normalnog procesa probave. Oslobađanje viška plinova, bilo podrigivanjem ili vjetrovima (flatus), također je normalno. Kruljenje u crijevima može nastati ako su plinovi zarobljeni ili se ne kreću dobro kroz vaš probavni sustav.
Povećanje količine plinova ili kruljenje crijeva može biti rezultat konzumiranja hrane za koju je vjerojatnije da će dovesti do stvaranja plinova. Često, relativno jednostavna promjena prehrambenih navika može smanjiti dosadne plinove.
Određeni poremećaji probavnog sustava, kao što su sindrom iritabilnog crijeva ili celijakija, mogu uzrokovati – osim drugih znakova i simptoma – povećanje količine plinova ili kruljenje u crijevima.
Simptomi
Znakovi ili simptomi plinova ili kruljenja u crijevima uključuju:
- podrigivanje
- vjetrove
- bol, grčeve ili osjećaj čvora u trbuhu
- osjećaj punoće ili pritiska u trbuhu (nadutost)
- primjetan porast veličine trbuha (distenzija)
Podrigivanje je normalno, osobito tijekom ili neposredno nakon obroka. Većina ljudi ima vjetrove do 20 puta dnevno. Stoga, dok plinovi mogu biti nezgodni ili neugodni, podrigivanje i vjetrovi rijetko su sami po sebi znak medicinskog problema.
Kada posjetiti liječnika
Obratite se svom liječniku ako su plinovi ili kruljenje u crijevima toliko ustrajni ili vrlo jaki da ometaju vašu sposobnost normalnog funkcioniranja u svakodnevnom životu. Plinovi ili kruljenje u crijevima praćeni drugim znakovima ili simptomima mogu ukazivati na ozbiljnija stanja. Posjetite svog liječnika ako osjetite neki od ovih dodatnih znakova ili simptoma:
- krvava stolica
- promjena u čvrstoći stolice
- promjena učestalosti rada crijeva (peristaltike)
- gubitak težine
- zatvor ili proljev
- stalne ili ponavljajuće mučnine ili povraćanje
Potražite hitnu skrb ako osjetite:
- dugotrajnu bol u trbuhu
- bol u prsima
Uzroci
Plinovi u želucu prvenstveno su uzrokovani gutanjem zraka kada jedete ili pijete. Većina želučanih plinova otpušta se kada podrignete.
Plinovi se stvaraju u debelom crijevu (kolonu) kada bakterije fermentiraju ugljikohidrate – vlakna, neke vrste škroba i šećera – koji se ne probavljaju u tankom crijevu. Bakterije također konzumiraju dio tih plinova, dok se ostatak oslobađa ispuštanjem vjetrova iz anusa.
Najčešće namirnice koje uzrokuju plinove
Određena hrana s visokim udjelom vlakana može uzrokovati plinove, uključujući:
- grah i grašak (mahunarke)
- voće
- povrće
- cjelovite žitarice
Dok hrana s visokim udjelom vlakana povećava proizvodnju plinova, vlakna su ključna za održavanje dobrog probavnog sustava kao i reguliranje šećera u krvi i razine kolesterola.
Ostali prehrambeni čimbenici
Ostali prehrambeni čimbenici koji mogu doprinijeti povećanju količine plinova u probavnom sustavu uključuju sljedeće:
- gazirana pića, kao što su sokovi i pivo, povećavaju želučane plinove
- prehrambene navike, kao što je prebrzo jedenje, pijenje kroz slamku, žvakanje žvake, cuclanje bombona ili pričanje uz žvakanje, rezultira gutanjem više zraka
- dodaci vlakana koji sadrže psilijum (indijski trputac) mogu povećati plinove u debelom crijevu
- zamjene za šećer ili umjetni zaslađivači, kao što su sorbitol, manitol i ksilitol koje možemo pronaći u određenoj hrani i pićima bez šećera, mogu uzrokovati višak plinova u debelom crijevu.
Medicinska stanja
Medicinska stanja koja mogu povećati crijevne plinove, nadutost ili kruljenje u crijevima uključuju sljedeće:
- kronične bolesti crijeva – višak plinova često je simptom kroničnih crijevnih stanja, kao što su divertikulitis, ulcerozni kolitis i Crohnova bolest
- porast broja bakterija u tankom crijevu (SIBO) – povećanje ili promjena bakterija u tankom crijevu može uzrokovati višak plinova, proljev i gubitak težine
- intolerancije na hranu – do plinova ili nadutosti može doći ako vaš probavni sustav ne može razgraditi i apsorbirati određenu hranu, kao što je šećer u mliječnim proizvodima (laktoza) ili proteini, poput glutena u pšenici i drugim žitaricama
- zatvor – može otežati prolazak plinova.