crohn's-disease

Kronova bolest i prehrana

Što ćeš pročitati u sljedećem članku?

Kako prilagoditi prehranu Kronovoj bolesti? Saznajte koja je hrana potencijalni okidač kronove bolesti, te što jesti u remisiji bolesti

Što da jedem?

Nije uvijek lako znati koja hrana je najbolje gorivo za vaše tijelo, posebno kada imate Crohnovu bolest ili ulcerozni kolitis. Vaša dijeta i prehrana glavni su dio života s upalnim bolestima crijeva (UBC), no još uvijek ne postoji jedinstvena prehrana koja odgovara svima. Prehrana utječe ne samo na simptome upalne bolesti crijeva, već i na vaše cjelokupno zdravlje i blagostanje. Bez odgovarajućih hranjivih sastojaka, simptomi vaše Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije, uključujući nedostatak hranjivih sastojaka, gubitak težine i pothranjenost.

Imamo nekoliko savjeta za zdravu prehranu koja je uravnotežena i bogata nutrijentima. Ovi savjeti su samo u obrazovne svrhe. Trebali biste surađivati sa svojim liječnikom ili nutricionistom koji se bavi upalnim bolestima crijeva kako bi Vam pomogao u izradi personaliziranog plana prehrane.

Priprema hrane i planiranje obroka

Iako ne postoji univerzalno rješenje za planiranje obroka, ovi Vam savjeti mogu pomoći u usmjeravanju prema boljoj svakodnevnoj prehrani:

  • jedite četiri do šest malih obroka dnevno
  • ostanite hidratizirani – pijte dovoljno da Vam je urin svijetlo žute boje i bistar – vodom, juhom, sokom od rajčice ili otopinom za rehidraciju
  • pijte polako i izbjegavajte upotrebu slamke koja može prouzrokovati gutanje zraka i posljedično plinove
  • pripremite obroke unaprijed, a kuhinja neka bude opskrbljena hranom koju dobro podnosite (pogledajte popis dolje)
  • upotrijebite jednostavne tehnike kuhanja – kuhajte, pecite na žaru, kuhajte na pari, poširajte
  • koristite dnevnik o hrani da biste pratili što jedete i simptome koji se mogu pojaviti

Prehrana u aktivnom stadiju bolesti

Postoje određene namirnice koje biste možda trebali izbjegavati kada imate pogoršanje bolesti, ali i druge koje Vam mogu pomoći da dobijete pravu količinu esencijalnih hranjivih sastojaka, vitamina i minerala, a da se simptomi ne pogoršaju.

Zdravstveni tim može Vas staviti na restrikcijsku dijetu pri kojoj izbjegavate određenu hranu kako biste utvrdili što je potaknulo simptome. Ova dijeta pomoći će Vam da prepoznate uobičajenu hranu koju trebate izbjegavati tijekom aktivnog stadija bolesti.

Restrikcijska dijeta smije se raditi samo pod nadzorom vašeg zdravstvenog tima i nutricioniste kako bi se pobrinuli da i dalje unosite potrebne esencijalne hranjive sastojke.

Neka hrana može izazvati grčeve, nadutost i/ili proljev. Mnoge okidačke namirnice također treba izbjegavati ako Vam je dijagnosticirana struktura, suženje crijeva uzrokovano upalom ili ožiljnim tkivom ili ako ste nedavno operirani. Određene namirnice mogu se lakše probaviti i mogu Vam pružiti potrebne hranjive sastojke koje vaše tijelo treba.

Potencijalna okidačka hrana

  • hrana od netopljivih vlakana koja se teško probavlja: voće s korom i sjemenkama, sirovo zeleno povrće (posebno križano povrće poput brokule, cvjetače ili bilo čega s korom), cjeloviti orašasti plodovi i žitarice od cjelovitog zrna
  • laktoza: šećer koji se nalazi u mliječnim proizvodima, poput mlijeka, krem sira i mekih sireva
  • šećeri koji se ne apsorbiraju: sorbitol, manitol i drugi šećerni alkoholi koji se nalaze u žvakaćoj gumi bez šećera, bombonima, sladoledu i određenim vrstama voća i voćnih sokova poput kruške, breskve i suhe šljive
  • hrana bogata šećerima: peciva, slatkiši i sokovi
  • hrana bogata masnoćama: maslac, kokos, margarin i vrhnje, kao i masna ili pržena hrana
  • alkohol i pića s kofeinom: pivo, vino, alkoholna pića, soda i kava
  • začinjena hrana: “ljuti” začini

Hrana koja se tolerira u pacijenata s upalnom bolesti crijeva 

  • voće s niskim udjelom vlakana: banane, slatka ili zelena dinja i kuhano voće

To se obično preporučuje kod pacijenata koji imaju strikture ili su nedavno operirani.

  • nemasni proteini: riba, nemasni komadi svinjskog mesa,  bijelo meso peradi, soja, jaja i čvrsti tofu
  • rafinirane žitarice: kruh od dizanog tijesta, kruh bez krumpira ili glutena, bijela tjestenina, bijela riža i zobene pahuljice
  • potpuno kuhano povrće bez sjemenki, bez kore, ne ukriženo povrće: šparoga, krastavci, krumpir i tikvica
  • oralni dodaci prehrani ili domaći proteinski shakeovi: pitajte svog liječnika ili nutricionistu o tome koji dodaci mogu odgovarati vašim prehrambenim potrebama

Prehrana u remisiji bolesti

Važno je održavati raznoliku i hranjivim tvarima bogatu prehranu čak i kada ste u remisiji i simptomi se povuku ili čak nestanu. Polako uvodite novu hranu. Ne zaboravite ostati hidrirani vodom, juhom, sokom od rajčice i otopinama za rehidraciju. Prije bilo kakvih promjena u prehrani posavjetujte se sa svojim liječnikom ili nutricionistom.

Ove namirnice mogu Vam pomoći da ostanete zdravi i hidratizirani:

  • hrana bogata vlaknima: zobene mekinje, grah, ječam, orašasti plodovi i žitarice od cjelovitog zrna, osim ako imate stomu, crijevno suženje ili ako Vam liječnik savjetuje da nastavite dijetu s malo vlakana zbog suženja ili nedavne operacije crijeva
  • proteini: nemasno meso, riba, jaja, orašasti plodovi i tofu
  • voće i povrće: pokušajte jesti što raznobojnije voće i povrće, te uklonite koru i sjemenke ako Vam smetaju
  • hrana bogata kalcijem: zelje, jogurt, kefir i mlijeko (ako ne podnosite laktozu, odaberite mliječne proizvode bez laktoze ili koristite probavni enzim laktazu)

hrana s probioticima: jogurt, kimchi, miso, kiseli kupus i tempeh

Više o autoru članka

dr. sc. Božo Radić
dr. sc. Božo Radić

specijalist gastroenterolog

Dr. sc. Božo Radić je diplomirao na Medicinskom fakultetu, a doktorirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U KB Dubrava Zagreb je radio kao specijalist gastroenterologije, i bio je voditelj Službe za kontrolu kvalitete. Bavi se gastroenterologijom, prvenstveno endoskopijom donjeg i gornjeg probavnog sustava, uz poseban fokus na metode za prevenciju i liječenje raka debelog crijeva. Jedan je od pokretača  multidisciplinarnog tima KB Dubrava Zagreb za liječenje pacijenata oboljelih od raka debelog crijeva sa željom poboljšanja standarda liječenja ove bolesti u Hrvatskoj. Profesionalno surađuje s timom abdominalnih kirurga s ciljem povećanja broja minimalno invazivnih zahvata koristeći zajednički pristup endoskopskih i laparoskopskih tehnika kod operacija probavnog sustava.

Autor je i koautor pedesetak znanstvenih i stručnih publikacija koji su indeksirani u Current Contentsu, Medlineu i Scopusu te aktivno sudjeluje na domaćim i stranim kongresima, kao pozvani predavač i autor. Član je Hrvatskog gastroenterološkog društva.

Najnoviji članci

Rad gastroenterologije omogućuju

Informiraj svoje prijatelje na vrijeme